Samtida och dåtida antisemitiska konspirationsteorier får sitt bränsle i Sions vises protokoll. Protokollet är en lögn och en förfalskning och en sammanfattning av gamla myter om judar och judendom.
Protocols of the Elders of Zion – the lie that would not die
Vad är Sions vises protokoll?
Protokollen är en propagandistisk skrift skapad i slutet av 1800-talets Ryssland. Skriften hävdas ha utfärdats under 24 hemliga möten där visa judar närvarade och smidde planer om hur man skulle ta över och kontrollera världen. Trots att protokollen gång på gång avslöjats som förfalskning så fortsätter man att översätta, trycka och publicera skriften över hela världen. Idag används protokollen av bl a Hamas och förintelseförnekare, samt konspirationsteoretiker.
1921 presenterade Times klara bevis för att protokollen var ett klumpigt plagiat av en text som presenterades i en fransk politisk satir – Maurice Jolys ”Dialog i helvetet mellan Machiavelli och Montesquieu” (1864) – där ordet ”judar” aldrig ens nämndes. Andra undersökningar ger belägg för att även en preussisk roman – Hermann Goedsches ”Biarritz” (1868) – fungerat som inspiration till protokollen.
För att vara pedagogisk väljer jag att punkta upp det viktigaste i protokollen:
- Kristendomen ska utrotas
- Påven och kyrkan ska förgöras
- Icke-judar ska förslavas
- Judar ska ta över globala institutioner
- Penningmarknaden ska ersättas med stora kreditinstitut
- Priserna på industriella värden bestäms av ”regeringen”
- Judar ska ta kontroll över media och litteratur
- En beskrivning av hur världen ska kontrolleras av judar
- En beskrivning av den universella Staten
- Judar beskylls för katastrofer som kristna monarkiers fall, franska revolutionen och tillkomsten av liberala och borgerliga idéer

Bildspråket som illustrerar myterna
Protokollen innehåller en hel del metaforer som illustrerar konspirationen. Exempel på en metafor är den ”osynliga handen” som flyttar pjäser på ett schackbräde. Konspiratörerna framställs som spindlar som spinner sina nät, giftiga ormar och vargar som är beredda att sluka kristna får. I de sista protokollen beskrivs det framtida judiska kungadömet i kristna termer: kungörandet av ankomsten av ”den judiska konungen” som kommer att bli ”den riktiga påven av universum” och ”patriarken i en internationell kyrka – Antikrist?”.
I skriften kan man inte utläsa var, när och hur mötena har hållits, vem som hållit i dem och inte heller vem som höll i pennan eller vem protokollen är avsedda för. Det finns olika versioner av var och hur protokollen hittades: i Sions ”kansli” (förmodat liggandes i Frankrike), av en kvinna som kände en av topparna i Frimurarna (som associeras med judiska konspirationer) och i vissa utgåvor av skriften utpekas sionistledaren Theodor Herzl ha presenterat protokollen vid den första sionistkongressen i Basel 1897.
Palestinska Hamas grundningsdokument upprepar samma teser men pekar ut både judarna direkt och sionisterna:
”De har stått bakom de franska och kommunistiska revolutionerna och bakom de flesta revolutioner vi hör talas om här eller där…. De stod också bakom andra världskriget där de skaffade sig väldiga fördelar från handel med krigsmateriel och förberedde etablerandet av sin stat. De inspirerade tillkomsten av Förenta Nationerna och säkerhetsrådet för att ersätta Nationernas förbund i syfte att styra världen genom sina ombud.
Inget krig har brutit ut någonstans utan deras fingeravtryck på det.”
Nazisterna använder protokollets konspirationsteorier än idag
Adolf Hitler nämner Sions vises protokoll i Mein Kampf och nazisterna använder sig av antisemitiska konspirationsteorier som tar sitt avstamp i Sions vises protokoll:
- Judarna konspirerar för att styra världen och styr redan stora delar av den
- Konspirationen är hemlig och styrs av hemliga organ
- Judarna styr Europa direkt, men också indirekt, genom medlöpare
- Parallellt med att de styr och vill ”judifiera” världen enligt deras synsätt, pågår ett sexuellt krig för att blanda det europeiska blodet med judiskt blod
- Den europeiska kulturen infiltreras med judisk kultur och judifieras
- Demografiskt är tillväxten av antalet judar ett problem, då judarna vill ersätta den inhemska befolkningen med så många judar som möjligt
- Judendomen är ingen religion, utan ett politiskt system, en politisk konspiration
Lästips:
Sions vises protokoll är onekligen intressant läsning, och skriften finns att läsa här.
Artiklar om Sions vises protokoll på Motargument
United States Holocaust Memorial Museum: Protocols of the Elders of Zion
Bilders Makt: Sions vises protokoll – ett antisemitiskt falsarium
My Jewish Learning: Protocols of the Elders of Zion – the lie that would not die